تکنیک ها و راهبردهای جستجو در اینترنت
 
                                               
                                                                                      
 تکنیک ها و راهبردهای جستجو:
 
با توجه به افزایش حجم و تنوع تولید اطلاعات و فقدان استاندارد های کنترلی، جستجوگران به منظور دستیابی به منابع مفید ارائه شده در اینترنت به ابزار ها و تکنیک های جستجو نیاز اساسی دارند تا بتوانند برای نیازهای اطلاعاتی خود پاسخی درخور بیابند. 
یكی از كاراترین روش‌های جستجوی اطلاعات در دنیای وب، استفاده از واژه‌هایی است كه اصطلاحاً كلمات كلیدی نامیده می‌شوند. كاربران اینترنت می‌توانند با طرح بهترین كلمات كلیدی و بكار بستن قوانین تركیب آن‌ها با هم به نیازهای اطلاعاتی خود پاسخ دهند. در ادامه به برخی از این تکنیک ها اشاره می کنیم.
حتی‌المقدور سعی شود كلمات كلیدی از میان اصطلاحات منحصر به فرد و اسامی خاص انتخاب شود.
حتی‌المقدور از آوردن كلمات عمومی كه عناوین بسیاری را در زیر مجموعه خود شامل می‌شوند، جداً خودداری كنید.
همیشه اسم شخص یا نام شی یا هر چیز دیگری را كه مد نظر دارید به‌طور كامل وارد كنید.
دقت كنید كه اگر موتور جستجو میان حروف بزرگ و كوچك تفاوت می‌گذارد، این مسأله را در طرح كلمات كلیدی خود مدنظر داشته باشید.
در نظر داشته باشید اگر نتیجه جستجو صفر بود به احتمال زیاد می‌تواند از یك اشتباه تایپی باشد.
محدود كردن جستجو به زبان‌های مختلف باعث می‌شود نتایج جستجو به زبان‌های دیگر آورده نشود و انتخاب مطلب مورد نظر آسان‌تر است.
 
جستجو در عنوان صفحه وب
برای انجام جستجو در عنوان صفحه وب که می تواند شامل عنوان مقاله، کتاب، نام شخص و ... باشد ابتدا در فیلد جستجو کلمات allintitle (به معنی تماما در متن) را بدون فاصله بین کلمات و نشانه (:) را بدون فاصله با آن تایپ کنید و با یک فاصله موضوع مورد نظر را در قالب کلیدواژه تایپ کرده و روی گزینه google search کلیک یا اینتر کنید. 
Allintitle: abstracting
intitle: abstracting
جستجو در نشانی سایت وب (URL)
اگر به دنبال نشانی سایت وب هایی هستید که نام شخص، واژه ها یا سازمان و ... در آنها بکار رفته از این راهبرد استفاده کنید. ابتدا عبارت allinurl (به معنی تماما در نشانی سایت وب) را بدون فاصله بین کلمات و بعد از آن نشانه (:) را بدون فاصله تایپ کرده و با یک فاصله، واژه، نام یا عبارت مورد جستجو را تایپ و روی گزینه search کلیک نمایید.
allinurl: sid
جستجو در سایت بخصوص
اگر می خواهید که عمل جستجو در سایت بخصوصی انجام گیرد، می توانید پس از وارد نمودن کلمه مورد نظر عملگر site را آورده و پس از آن آدرس سایت را بیاورید. 
 Radiology Site: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
 
جستجوی حوزه سایت‌ها
با توجه به این‌ كه به صورت قراردادی هر كشوری حوزه خاصی در محیط وب دارد، قابلیت جستجوی حوزه سایت‌ها به شما این امكان را می‌دهد كه فرایند جستجو را به حوزه خاصی نظیر سایت‌های وب ایران (IR) و یا سایت‌های وب سازمان‌های غیر انتفاعی (ORG) محدود كنید. دستورات استفاده از این تكنیك در موتورهای جستجو مختلف می‌باشد.
 
محدود كردن جستجو به تاریخ انتشار منابع در وب: 
تاریخ انتشار یا به اصطلاح روزآمدی مطلب به خصوص در منابع علمی اصل مهمی است و این‌گونه محدودیت باعث می‌شود بنا به نیاز كاربر جدیدترین و یا قدیمی‌ترین منبع بازیابی شود.
 
جستجوی رسانه‌های مختلف موسیقی، عكس، ویدئو: 
زمانی‌ كه فقط نوع خاصی از رسانه مورد نیاز است. به عنوان مثال زمانی كه به عكس یك شخصیت نیاز دارید، جستجو در میان عكس‌ها باعث می‌شود نتیجه جستجو شامل اطلاعات دیگری در مورد آن شخصیت نباشد.
 
جستجوی صفحات با فرمت‌های مختلف PDF , WORD , MP3 , MPEG  و … 
زمانی كه فرمت خاصی مورد نظر است می‌توان از این تكنیك استفاده كرد. اگر شما به دنبال نوع خاصی از فایل باشید مثلا سند WORD با پسوند DOC یا فایل PDF و ... ، بایستی نوع فایل مورد نظر را به کمک عبارت تایپ نمایید. 
Multiple Sclerosis filetype: pdf
 
 
NEAR 
جستجوی واژه هایی که دقیقا در کنار هم آمده اند.
Treatment  NEAR  Fever
جستجوی عبارت
برای جستجوی عبارتی از علامت (") قبل و بعد از واژه های ابتدا و انتهای عبارت بدون فاصله استفاده می شود.
Allintitle: "nervous system"
 
عملگر  ~
گاهی ممکن است شما بخواهید کلمات مرتبط و یا مترادف یک کلمه را نیز جستجو نمایید. برای این کار از این عملگر استفاده می کنید. برای مثال اگر در کادر جستجو تایپ کنید "تجهیزات پزشکی" سایت هایی می آید که در آنها کلمه تجهیزات و کلمه پزشکی وجود داشته باشد. اما اگر "equipment ~  medicine" را تایپ کنید سایت هایی در مورد تجهیزات پزشکی بازیابی می شود.
 
عملگر  ..
می توانید با استفاده از دونقطه بین یک عبارت مقداری از مفهوم – تا –  برای دقیق تر شدن جستجوی خود استفاده کنید.
"Systematic Review" AND 2015..2017
 
عملگر های بولی (AND, OR, NOT)
اگر یك كلمه كلیدی را برای طرح دقیق و تمام و كمال یك مورد جستجو كفایت نمی‌كند، از تكنیك‌های جستجوی عبارتی، اپراتورهای جبر بولین (AND, OR, NOT) استفاده كنید. جستجوی عبارتی یكی از مهم‌ترین و قدرتمندترین امكانات جستجو در اغلب موتورهای جستجو می‌باشد و می‌توان یك عبارت یا جمله مشخص را به همان ترتیبی كه كلمات وارد شده‌اند مورد جستجو قرار داد. برای این روش جستجو عبارت مورد نظر را داخل گیومه "" بگذارید. 
 
عملگر AND (با حروف بزرگ)
عملگر AND ضرب منطقی است به مفهوم "و"، جستجو را محدود و اشتراک مفاهیم را می رساند. در پایگاه‌های مختلف به صورت استفاده از عبارت AND، استفاده از + ، انتخاب عبارت ALL THE WORD از منوی جستجو قابل استفاده می باشد.
Diabetes AND  Infarction
 
 
 
عمگر OR (با حروف بزرگ)
عملگر OR جمع منطقی است به مفهوم "یا" و برای وسعت جستجو و یا افزایش نتایج بازیابی شده به کار می رود. علامت آن استفاده از عبارت OR یا انتخاب عبارت ANY OF THE WORDS از منوی جستجو، مدارکی که حداقل یکی از کلیدواژه ها در آن حضور داشته باشد را جستجو می کند.
Diabetes OR  Infarction
 
 
 
عملگر NOT (با حروف بزرگ)
عملگر NOT تفریق منطقی است به مفهوم "نه". مدارکی را بازیابی می کند که کلیدواژه اول باشد ولی کلیدواژه دوم نباشد. برخی از موتور جستجوها نماد [-] را بجای NOT به کار می برند.
Diabetes  NOT  Infarction 
 
 
 
کوتاه سازی واژگان *
برای انجام جستجوهای گسترده تر می توان از علامت * در پایان یک واژه، ترکیب های مختلف آن واژه را بازیابی کرد. استفاده از كوتاه‌سازی كلید واژه‌ها به ما امكان می‌دهد كه با وارد كردن بخشی از یك كلید واژه بتوانیم مشتقات مختلف آن را نیز در فرآیند جستجو بازیابی كنیم. اكثر موتورهای جستجو این تكنیك را با استفاده از علامت ستاره (*) ارایه می‌دهند. یكی از مشكلات استفاده از این تكنیك این است كه باعث بازیابی اطلاعات غیرمرتبط و ناخواسته زیادی می‌شود.
 
 
 
علامت ؟
در صورتی که در نگارش یک کلمه تردید دارید و یا کلمه دارای چندین املای مختلف است می توان از علامت ؟ برای جایگزینی یک حرف یا چندین علامت ؟ به تعداد حروف ناشناخته استفاده کرد. به طور مثال، می توان از واژه relev?nce  برای پیدا کردن منابعی که دارای واژگان relevance یا relevence هستند استفاده کرد.
 
جستجوی تركیبی با استفاده از پرانتز (): 
این تكنیك یكی از مهم‌ترین تكنیك‌های جستجو می‌باشد كه به وسیله آن می‌توان تا حدود زیادی از بازیابی موارد غیرمرتبط در محیط وب جلوگیری كرد. در این روش می‌توان از همه عملگرهای جستجو كه در بالا گفته شده یك‌جا استفاده كرد و آن‌ها را با هم‌دیگر تركیب نمود.