فهرست مطالب

 آغاز سخن

1-          کتابخانه مرکزی

2-          خدمات کتابخانه مرکزی

2-1-      خدمات عضویت و تسویه حساب

2-2-      انواع منابع اطلاعاتی کتابخانه و روش دسترسی به آنها

2-2-1-   منابع چاپی

2-2-2-   منابع الکترونیکی

2-3-      وب سایت کتابخانه مرکزی

2-4-      خدمات ویژه کتابخانه

3-          آشنایی با خدمات فنی و جستجوی منابع در کتابخانه

4-          سالن مطالعه

5-          تماس با کتابخانه

 

آغاز سخن

در عصر فناوری اطلاعات موثرترین شیوه آموزشی به دانشجویان، هدایت آنها به سمت کتابخانه (اصلی ترین پایه آموزشی) می باشد. آموزش شیوه های استفاده از کتابخانه و بهره مندی از آن سبب می شود دانشجویان به سوی نیمه خود فراگیری هدایت شوند. این راهنما به منظور دسترسی سریع تر مراجعه کنندگان به منابع کتابخانه مرکزی دانشکده علوم پزشکی بهبهان فراهم گردیده است.

 

1-  کتابخانه مرکزی

کتابخانه مرکزی، به عنوان رکن اصلی آموزش و پژوهش در راستای تحقق اهداف و وظایف در زمینه تأمین نیاز منابع علمی کتب، نشریات و بانک های اطلاعاتی و پشتیبانی علمی در کنار گسترش و رشد بی سابقه کتابخانه های نوین دانشگاهی فعالیت می نماید. 

در این راستا کتابخانه مرکزی دانشکده علوم پزشکی بهبهان در سال 1372 با 1 نفر پرسنل و 6 بخش بشرح ذیل فعالیت خود را آغاز نمود. 

-    رئیس کتابخانه مرکزی 

-    امور اداری 

-    ثبت و سفارش

-    صدور کارت 

-    فهرست نویسی 

-    میز امانت 

و در سال 1392 کتابخانه مرکزی اقدام به استخدام پرسنل متخصص در رشته کتابداری پزشکی نمود. هم اکنون کتابخانه با 2 نفر پرسنل و با انجام امور زیر به فعالیت خود ادامه می دهد:

-    ریاست کتابخانه مرکزی 

-    صدور و تمدید کارت اعضاء 

-    تسویه حساب 

-    سفارشات 

-    بخش مجلات فارسی و لاتین 

-    فهرست نویسی 

-    میز امانت - مخزن کتاب 

-    سرچ منابع 

-    ثبت و آماده سازی 

-    بخش مجلات 

-    مرجع 

-    سالن مطالعه.

 

2-  خدمات کتابخانه مرکزی

2-1-     خدمات عضویت و تسویه حساب:

استفاده کنندگان کتابخانه مرکزی دانشکده علوم پزشکی بهبهان، اعضای هیئت علمی، دانشجویان و پرسنل دانشکده می باشند. در صورتی که شخصی از نهاد یا سازمان دیگر متقاضی استفاده از کتابخانه باشد باید با در اختیار داشتن معرفی نامه یا کارت شناسایی معتبر به کتابخانه مراجعه نماید. دانشجویان و پرسنل تا 3 عنوان کتاب و اعضای هیئت علمی تا 7 عنوان کتاب می توانند امانت گیرند. کلیه متقاضیان پس از تکمیل فرم درخواست عضویت و ارائه مدارک مربوطه می توانند به عضویت کتابخانه درآیند.

کتابخانه مرکزی در ابتدای سال تحصیلی لیست دانشجویان جدیدالورود را از اداره آموزش دریافت نموده و به عضویت کتابخانه در می آورد. دانشجویان بعد از مراجعه حضوری و ارائه یک قطعه عکس کارت عضویت در کتابخانه را تشکیل می دهند. اعضای هیئت علمی و پرسنل با ارائه کارت شناسایی معتبر یا معرفی نامه و ارائه یک قطعه عکس می توانند عضو کتابخانه شوند.

دانشجویان در زمان فارغ‌التحصیلی، انتقال و یا مهمان شدن در سایر دانشگاه‌ها بایستی از کتابخانه‌ تسویه‌حساب دریافت و به اداره خدمات آموزشی دانشگاه تحویل دهند.

•      کادر آموزشی قبل از استفاده از فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور، مرخصی مطالعاتی، مرخصی‌های طولانی مدت، انتقالی، بازنشستگی و هرگونه قطع ارتباط استخدامی با دانشکده بایستی از کتابخانه تسویه حساب دریافت دارند.

•      اداره خدمات آموزشی دانشگاه موظف است لیست دانشجویانی که به هر دلیل برای مدتی محروم از تحصیـل شده‌اند یا اخراج خواهند شد را به کتابخانه اعلام دارد تا کتابخانه با دانشجو تسویه‌حساب نماید.

 

2-2-    انواع منابع اطلاعاتی کتابخانه و روش دسترسی به آنها:

منابع اطلاعاتی کتابخانه مرکزی شامل کتاب فارسی، کتاب لاتین، مواد سمعی- بصری، مجلات علمی و طرح های تحقیقاتی می باشد. این منابع شامل منابع تخصصی و غیر تخصصی در حوزه های پزشکی و رشته های موجود در دانشکده می باشد. 

2-2-1- منابع چاپی

روش بازیابی اطلاعات به شرح زیر است: 

§     از طریق بخش جستجوی موجود در کتابخانه مرکزی به آدرس lib.behums.ac.ir 

§     مراجعه حضوری به مخزن کتابخانه و انتخاب منبع

2-2-2- منابع الکترونیکی

این منابع شامل مقالات الکترونیکی تخصصی و عمومی فارسی (چاپ شده در مجلات داخلی) و لاتین بوده و امکان دسترسی به آنها در داخل شبکه دانشکده و بیرون از دانشکده با VPN وجود دارد. ازطریق لینک کتابخانه الکترونیک موجود در صفحه اصلی سایت دانشکده http://diglib.behums.ac.ir قابل مشاهده می باشد.

 

2-3-    وب سایت کتابخانه مرکزی 

وب سایت کتابخانه مرکزی به دلیل اطلاع رسانی در مورد منابع اطلاعاتی دانشکده راه اندازی شده است. اطلاعاتی همچون:

v   آیین نامه ها و مقررات کتابخانه مرکزی

v   فرایند های کاری و خدمات ارائه شده

v   اطلاعات بخش های مختلف کتابخانه مرکزی

v   دسترسی به منابع اطلاعاتی

v   دسترسی به منابع آزمایشی(Trail Resources)

v   اخبار و اطلاعیه های کارگاه های آموزشی را می توان مشاهده نمود.

 

2-4-    خدمات ویژه کتابخانه 

منابع رایگان: با توجه به گسترش منابع علمی رایگان ارائه شده، منابع ارزشمند در زمینه های موضوعی پزشکی معرفی و در وب سایت کتابخانه مرکزی معرفی شده اند. 

منابع آزمایشی: دسترسی کاربران به برخی منابع مورد اشتراک وزارت بهداشت و پایگاه های مورد اشتراک دانشکده برقرار می باشد که این مدت معمولا یک ماه تا سه ماه می باشد. اخبار مربوط به این دسترسی ها در بخش اطلاعیه وب سایت کتابخانه مرکزی منظور می گردد.

طرح تامین مقاله: چنانچه مقاله مورد نظر شما در هیچ یک از پایگاه های مذکور یافت نشد، می توانید درخواست خود را به کتابخانه مرکزی ارائه نمایید تا مقاله مورد نظر تهیه شود.

 

3- آشنایی با خدمات فنی و جستجوی منابع در کتابخانه 

بخش فهرست نویسی، رده بندی منابع: فهرست نویسی و رده بندی منابع توسط کتابخانه مرکزی انجام می شود. پس از تهیه منابع، فرایند ثبت، فهرست نویسی، رده بندی و ورود اطلاعات در نرم افزار کتابخانه صورت می گیرد. رده بندی استفاده شده در کتابخانه دو نوع است:

الف- رده بندی کتابخانه ملی پزشکی (NLM) برای منابع پزشکی و موضوعات وابسته

ب- رده بندی کتابخانه کنگره (LC) برای موضوعات غیر پزشکی

چگونگی دسترسی به اطلاعات کتابشناختی مدارک: برای دسترسی به مدارک پیدا کردن اطلاعات کتابشناختی ضروری می باشد. در نرم افزار کتابخانه منوی جستجو می توانید منابع فارسی و لاتین را به تفکیک جستجو و نیز بر اساس فیلد های عنوان، مدرک، موضوع، نویسنده و ... جستجو کنید و یا از فیلد آزاد که در تمامی فیلد ها جستجو می کند استفاده کنید. همچنین نوع مدرک را بر اساس کتاب فارسی، کتاب لاتین، مجله فارسی، مجله لاتین و طرح های تحقیقاتی انتخاب کنید. 

بخش امانت: از طریق نرم افزار جامع پارس آذرخش شما می توانید منابع اطلاعاتی را جستجو نمایید. لینک تحت وب آن http://lib.behums.ac.ir/faces/main.jspx می باشد. شما با مراجعه حضوری به کتابخانه نیز می توانید منابع مورد نیاز خود را با راهنمایی کتابداران جستجو نمایید.

بخش مرجع: کتاب های بخش مرجع شامل فرهنگ ها، واژه نامه ها، اطلس ها و دایره المعارف ها می باشد. این منابع امانت داده نمی شود و فقط در کتابخانه قابل استفاده می باشند.

 

4- سالن مطالعه  

سالن مطالعه کتابخانه در پردیس دانشکده واقع در خود کتابخانه می باشد. شما می توانید با مراجعه به کتابخانه در ساعات کاری از سالن مطالعه استفاده نمایید. 

 

5- تماس با کتابخانه 

در صورت نیاز به برقراری تماس با کتابخانه مرکزی می توانید از راه های زیر ارتباط برقرار نمایید:

تلفن:  52887201-061  داخلی 26

ایمیل:  centlib@behums.ac.ir